Elem töltő
Ni-Mh akkumulátor töltő
Egy sima elemnek a tényleges cellafeszültsége 1,5 volt. Az akkumulátoroknál ez változó (1,2 vagy 1,5 vagy akár 1,6 voltosak is lehetnek). Általában a leggyakoribb a NiCd vagy a NiMH aksi, ezeknél 1,2 voltos cellafeszültségről beszélünk és ezeknél használható a Ni-Mh akkumulátor töltő. Itt jegyezném meg, hogy a NiCd (azaz Nikkel Cadmium) akkumulátorok egyre kevésbé kaphatóak a piacon, mert a régebbi technológiának köszönhetően nagyon alacsony kapacitást tudnak biztosítani a NiMH (azaz Nikkel Metal Hidrid) akkumulátorokkal szemben. Így ma már a kereskedelmi forgalomban 95%-ban csakis NiMH akkumulátorokhoz tudunk hozzájutni.
Egy kis számolás
Mi lehet a gond egy aksinál. Nos, vannak eszközök, amibe nem egy és nem is két cella szükséges az üzemeléshez. Legyen a példa mondjuk egy távirányítós repülőgép, melynek a távvezérlőjébe általában 6 darab elem szükséges a megfelelő működtetéséhez. Számoljunk kicsit utána: sima elemmel 6*1,5 volt = kereken 9 voltot ad le, ha ugyanezt aksikkal 6*1,2 volt = 7,2 volt. Ezzel feltehetően már nem fog működni a dolog, ha netán mégis, akkor annak az üzemideje minimálisra csökkenhet.Ez a probléma természetesen csak ott van jelen, ahol 4 cellányi elemnél többet kell behelyeznünk. Éppen ezért én 4 cella fölött nem javaslom senkinek sem az akkumulátor használatát (legalábbis ha 1,2 voltos aksikat tennék bele).De erre is van megoldás, igaz kicsit „zsebbe nyúlósabb” a dolog már. Kétféle módszer közül választhatunk.Vannak úgynevezett RAM (alkáli-mangán) cellás alkáli akkumulátorok, melynek a cellafeszültsége megegyezik a normál eldobható alkáli elemekkel. Előnyük a megfelelő cellafeszültség (1,5 volt), hátrányuk, hogy spéci (egyedi) töltőkészülék szükséges a töltésükhöz és a maximális töltés szám az olyan 25-30 körül mozog. A gyártó szerint, ha megfelelően sűrűn vannak használva állítólag 100 töltés is kihozható belőlük.A Ni-Mh akkumulátor töltő természetesen mindkét akkumérethez használható (AA, AAA).A következő lehetőség az egyik legújabb akkumulátorfajta, ami nem más, mint a NiZn (azaz Nikkel-Cink) aksi. Itt már 1,6 volt cellafeszültségről beszélhetünk. A hátrány itt is megvan azonban, hiszen szintén egyedi töltőt igényel és a kapacitás is eléggé alacsony: AA méretnél 1500mAh, AAA méretnél 550 mAh. Ebből adódóan, ha egy nagyobb áramfelvételű eszközbe tesszük bele, gyakran kell majd töltögetni. Előnye a RAM akkukkal szemben, hogy nem csak 25-30 töltést bírnak, hanem több százat, akár egy normál NiMH akku.
A Panasonic Eneloop technológia egyik legnagyobb előnye, hogy alig van önkisülése, ennek köszönhetően ezek az akkumulátorok feltöltött állapotban tárolhatók hosszú hónapokig anélkül, hogy töltöttségükből jelentősen veszítenének.